Tydzień Równości 2013

Tydzień Równości 2013 to cykl imprez, przygotowanych na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursynów. Debaty, dyskusje, spotkania, pokazy i wystawy rok rocznie pokazują, jak dzielnica angażuje się na rzecz wyrównywania szans.

Na pierwszy dzień zaplanowano dyskusję „Służba zdrowia tylko dla wybranych?”. Jej gośćmi byli m.in. b. minister zdrowia, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie Marek Balicki i Agnieszka Grzybek z partii Zieloni. Debata odbyła się w Multikinie Imielin o godz. 18, a bezpośrednio po niej pokazany został film dokumentalny „Chemia”.

We wtorek i czwartek zorganizowano kolejne pokazy: „Żona doskonała” w ramach dnia poświęconego sytuacji kobiet oraz „Nietykalni” w ramach dnia poświęconego osobom z niepełnosprawnościami.

W piątek, przed pokazem filmu komediowego „Eating Out”, zaplanowano debatę „Najpierw związki, potem małżeństwa?”, w której udział wzięli m.in. Robert Biedroń (Ruch Palikota). W trakcie dyskusji uczestnicy zastanawiali się nad tym, jakie strategie przyjąć zamierza ruch osób LGBT w Polsce.

Wstęp na wszystkie pokazy był wolny.

W tym roku zorganizowano również konkurs fotograficzno-plastyczny dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Równość wokół nas”. Jego wyniki ogłoszono bezpośrednio po wywieszeniu tęczowej flagi. Główną nagrodą było 400 zł. Prace konkursowe prezentowane były na tablicach przed urzędem.

W poniedziałek ruszyły także warsztaty uwrażliwiające dla uczniów klas II ursynowskich liceów. Nowością są warsztaty z zarządzania różnorodnością, które przygotowano dla ursynowskich urzędników. Odbyły się one w środę.