Parada Równości

Warszawo, czy jesteś gotowa na Paradę?!

No to idziemy

3 czerwca ulicami Warszawy przeszła Parada Równości 2017. Zaplanowana przez organizatora – Fundację Wolontariat Równości – trasa Parady poprowadziła od stacji PKP Warszawa – Śródmieście Alejami Jerozolimskimi przez Rondo Zawiszy, dalej Koszykową do Placu Konstytucji i stamtąd na Plac Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie przez cały dzień na uczestników  czekały liczne atrakcje. Trasa liczyła ok. 4 km, a jej przebieg i tempo były zaplanowane z uwzględnieniem potrzeb  osób z niepełnosprawnościami oraz osób z małymi dziećmi i osób starszych. Na każdym etapie planowania organizatorzy Parady starali się wybierać takie rozwiązania, które umożliwiały udział w tym wydarzeniu jak największej liczbie osób. To bardzo ważne, żeby Parada była dostępna dla wszystkich chętnych. Przemarsz rozpoczął się o godzinie 16.00.

Parada w nowym wydaniu – jeszcze większa i jeszcze wspanialsza

Warszawska Parada każdego roku przyciąga do stolicy uczestników i uczestniczki z całej Polski i z zagranicy. Na kilka godzin stolica przybiera kolory tęczy i staje się miejscem spotkań dla społeczności LGBT+, mniejszości wyznaniowych, mniejszości etnicznych, osób z niepełnosprawnościami, obrońców praw zwierząt i wszystkich tych, dla których wartości takie jak wolność, równość, tolerancja i wzajemny szacunek są sprawami fundamentalnymi. Z pewnością Parada Równości 2017 była rekordowa.

Miasteczko Równości

Mając na uwadze to, że uczestnicy i uczestniczki Parady, przyjeżdżają do Warszawy o różnych porach organizatorzy zadbali w tym roku o dodatkowe atrakcje, które urozmaiciły ten dzień i uatrakcyjniły oczekiwanie na start Parady. Już o godzinie 12 na Placu Defilad wystartowało współorganizowane z Lambdą Warszawa Miasteczko Równości utworzone przez 20 organizacji pozarządowych, działających na rzecz grup mniejszościowych w różnych obszarach życia. Na odwiedzających czekały kolorowe stoiska z licznymi atrakcjami. Była to doskonała okazja, żeby poznać osobiście ludzi, którzy na co dzień walczą w naszym imieniu z wykluczeniem społecznym, z nieprzestrzeganiem podstawowych praw człowieka oraz prawa mniejszości oraz słabszych do godnego życia, walczą o równouprawnienie oraz o zachowanie świeckiego charakteru państwa. Wśród wystawców znaleźć można było również stoisko organizatora Parady – Fundacji Wolontariat Równości, na którym czekały różne niespodzianki, w tym m.in. paradowa fotobudka!

Oficjalne Afterparty

Wieczorem Miasteczko Równości, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przekształciło się w otwarte dla wszystkich OFICJALNE AFTERPARTY, które było zwieńczeniem tegorocznej Parady Równości! To była naprawdę gorąca impreza! Nie zabrakło na niej koncertów, dobrej muzyki, drag queenek oraz wszechobecnego QUEERu. Bo dobra zabawa, to także nasza wspólna sprawa! ♥

Wystawcy Miasteczka Równości:

Lambda Warszawa, Fundacja Wolontariat Równości (Parada Równości), Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki, Grupa Stonewall, Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego, Kampania Przeciw Homofobii, Amnesty International Polska, Fundacja Ocalenie, Pracownicza Demokracja, Miłość nie wyklucza, Stowarzyszenie Jump’93, Wolontariat Koleżeński „Mary i Max”, Fundacja Feminoteka, Spółdzielnia Socjalna WOLA, Warszawskie Dziewuchy Dziewuchom, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom

Artyści Oficjalnego afterparty:

HOLTER & MOGYORO (Austria), IZABELA TROJANOWSKA, TRAILER PARK GIRLS, DJ HEIGHTS BEATS (Canada), DRAG QUEEN ŻAKLINA

Nie ma nic za darmo

Parada 2017 była zorganizowana w większości ze zbiórki publicznej. To zupełnie nowa formuła finansowania tego wydarzenia, wynikająca z tego, że coraz trudniej znaleźć sponsorów na wciąż niestety kontrowersyjną Paradę Równości. Dlatego Fundacja Wolontariat Równości zdecydowała się ogłosić zbiórkę publiczną. Chcieliśmy, aby od początku do końca było to święto tworzone przez uczestników i uczestniczki. Chcieliśmy, abyście mogli i mogły osobiście uczestniczyć w zorganizowaniu największego tęczowego manifestu w Polsce, abyście byli i były jego częścią, nie tylko poprzez osobisty udział. Już przez kilka pierwszych dni zbiórki udało się zebrać połowę planowanego budżetu. To tylko utwierdziło Fundację w przekonaniu, że warszawska Parada Równości 2017 ma szansę być największą i najpiękniejszą spośród wszystkich dotychczasowych edycji. I tak właśnie było. Dzięki Waszemu wsparciu udało nam się zebrać potrzebne środki i zorganizować wszystko zgodnie z planem.

Co nas nie zabije to nas wzmocni

Paradzie Równości 2017 miał towarzyszyć III Warszawski Dzień Różnorodności – coroczne wydarzenie finansowane przez m. st. Warszawa, poświęcone otwartości i różnorodności. W poprzednich latach Dzień Różnorodności organizowała Lambda Warszawa, która w tym roku złożyła do konkursu wspólny projekt z Fundacją Wolontariat Równości – organizatorem Parady. Niestety po raz kolejny okazało się, że Parada nadal jest solą w oku Ratusza. Jedyny złożony w konkursie projekt został negatywnie zaopiniowany przez komisję konkursową. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Mimo braku dofinansowania obie organizacje postanowiły bez pomocy władz miasta pokazać jak różnorodna i tolerancyjna jest Warszawa i zorganizować wydarzenie na własną rękę. Tak powstało towarzyszące Paradzie Miasteczko Równości. Tradycyjnie już Parada odbyła się bez patronatu Prezydent m.st. Warszawy. Pani Prezydent, chcąc zapewne uchronić nas przed elementem zaskoczenia, konsekwentnie odmówiła Paradzie swojego poparcia.

Stwórzcie z nami największe i najpiękniejsze święto równości w Polsce

Dziękujemy, że pomogliście nam stworzyć najpiękniejszą Paradę Równości w historii, i że byliście z nami tego dnia! To była Parada jakiej Polska jeszcze nie widziała. Pokazaliśmy jak wielu/wiele z nas wierzy w to, że WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ i TOLERANCJA należą się każdemu człowiekowi bez względu na wiek, płeć, orientację, wyznanie, czy przynależność rasową i etniczną. Pokazaliśmy też, że nie damy się zastraszyć, i że tej siły, która się obudziła, nikt już nie zatrzyma.

Wolontariat Równości

Organizatorem Parady jest Fundacja Wolontariat Równości i jej Wolontariusze – działająca od 2011 roku grupa najmłodszych na świecie organizatorów i organizatorek tak dużego wydarzenia na rzecz społeczności LGBT+. To oni przez cały rok poświęcają swój czas, wiedzę i umiejętności aby zorganizować Paradę Równości oraz imprezy towarzyszące (w latach poprzednich Tydzień Równości, w 2014 roku Festiwal Równości, w 2017  roku Miasteczko Równości). Wolontariusze są odpowiedzialni za pozyskanie sponsorów, promocję wydarzenia, współpracę z partnerami, organizację, i w końcu bezpieczeństwo uczestników i uczestniczek.