Kongres Miast Maszerujących

Zrealizowaliśmy projekt „Kongres Miast Maszerujących Po Równość Osób LGBT+”!
Działania w projekcie finansowane były w ramach programu
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowany ze środków EOG.


W ramach projektu zorganizowany został III Kongres Miast Maszerujących zrzeszający grupy z miast organizujących Paradę i Marsze Równości z całej Polski, a także 6 spotkań regionalnych pogłębiających wiedzę i wzmacniających współpracę między organizacjami.
Ponadto została stworzona strona internetowa i wizualizacja ogólnopolskiej Koalicji Miast Maszerujących, która będzie miała na celu promocję grup organizujących marsze w całej Polsce.

Chcesz śledzić działania naszej Koalicji? Zapraszamy na stronę www.miastamaszerujace.pl

Pierwsze Spotkanie Regionalne za nami!

W Koninie w dniach 5-7 marca 2021 odbył się regionalny zjazd wielkopolskich grup równościowych, podczas którego osoby przedstawicielskie Marsz Równości w Gnieźnie, Marszu Równości w Kaliszu, Marszu Tolerancji w Koninie oraz Marszu Równości w Pile zebrały się na wspólnych warsztatach. Wśród tematów poruszonych podczas zjazdu pojawiły się sprawy bezpieczeństwa fizycznego podczas organizowanych wydarzeń, bezpieczeństwa sanitarnego wobec epidemii COVID-19, uwarunkowania prawne organizowania zgromadzeń, współpracy z samorządami lokalnymi oraz policją.
Podczas zjazdu osoby organizatorskie zajęły się także mapowaniem trudności związanych z funkcjonowaniem grup non-profit, omówiono problematykę animowania lokalnych społeczności i poszukiwania sposobów zaangażowania kolejnych osób aktywistycznych wobec rosnących potrzeb i podejmowanych nowych działaniach przez grupy. Szczególne miejsce zajęły sprawy związane z aktywistycznym self-care, przeciwdziałaniem wypaleniu aktywistycznemu, rozwijaniem mechanizmów radzenia sobie i poszukiwaniem pomocy.
Zjazd był też wyjątkową okazją, w której osoby organizujące wydarzenia równościowe w 3 miastach wschodniej Wielkopolsce oraz Pile mogły po raz pierwszy poznać się na żywo, wymienić doświadczeniami i planami na na nadchodzące miesiące. 

Debata o transpłciowości w Koszalinie

Drugie Spotkanie Regionalne odbyło się przy okazji Marszu Równości w Koszalinie. Osoby aktywistyczne spotkały się by debatować wokół sytuacji osób transpłciowych i wyszły z tą debatą do szerszej publiczności.
Mamo, tato, jestem trans* – tak brzmiał tytuł panelu dyskusyjnego zorganizowanego 4 września w sali edukacyjnej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Wydarzenie towarzyszyło piknikowi przed II koszalińskim Marszem Równości, stąd cieszyło się sporym zainteresowaniem. Wśród osób przemawiających znalazły się osoby przedstawicielskie z trójmiejskiego Tolerado, Stanu Równości z Bydgoszczy, Lambdy Szczecin oraz Fali Równości z Koszalina.
Osoby prelegenckie wymieniły się doświadczeniami z perspektywy swojej transpłciowości, a także roli eksperckiej – z racji wykonywanego zawodu lub pracy aktywistycznej ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu swojego lokalnego środowiska, dzięki czemu słuchacze i słuchaczki miały możliwość zapoznania się z szerokim spektrum codziennych problemów, z którymi borykają się osoby trans*  w Polsce.

Obecność sztuki queerowej na Marszach Równości

W dniach 8-10.10.2021 w Białymstoku odbyło się spotkanie regionalne pt. „Obecność sztuki queerowej na Marszach Równości”. Wzięły w nim udział osoby przedstawicielskie Tolerado, Asfery, Atlasu Nienawiści, Marszu Równości w Rzeszowie oraz Amnesty International Polska. Gospodarzami spotkania było Stowarzyszenie Tęczowy Białystok. W programie, poza rozmową o roli jaką osoby performerskie pełnią na marszach, był wspólny udział w II Marszu Równości w Białymstoku oraz integracja na After Party.
Platforma liderująca na Marszu była animowana przez Draq Queens- Lelitę Petit oraz Airę, a także Drag Kinga- Maca Reagana-Thatchera – osoby zagrzewające do skandowania równościowych haseł i dbające o radosny charakter wydarzenia. Na After Party odbyły się występy queerowych osób performerskich. Wystapiły Lelita Petit, Aira, Max Reagan- Thatcher, prezentując lip-sync, śpiew na żywo o charakterze piosenki aktorskiej, elementy tańca i vougingu. Wspaniała Betty Q wystąpiła z pokazami burleski.
Było to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Białymstoku, niezwykle ważne dla podlaskiej społeczności osób LGBTQIA. Spotkało się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem lokalnej społeczności oraz zaproszonych gości. Jesteśmy szczęśliwe_i, że udało nam się spotkać razem i dać przestrzeń dla sztuki queerowej na Podlasiu.


Kongres Miast Maszerujących po równość osób LGBTQIA+

 

III Ogólnopolski Kongres Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+ odbył się w Łodzi, gdzie zaprosiła nas Fabryka Równości. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, na które zjeżdżają się osoby aktywistyczne z całej Polski, by wspólnie uczyć się, dzielić doświadczeniem, integrować i planować strategiczne działania na przyszły sezon marszowy. 
W trakcie Kongresu około 30 grup, które w całej Polsce organizują wydarzenia na rzecz grup wykluczanych w polskim społeczeństwie, w tym marsze lub Paradę Równości zawiązały długo wyczekiwaną Koalicję Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+.

Koalicja jest odpowiedzią na pogarszającą się sytuację osób LGBTQIA+ w Polsce, które są adresatami mowy nienawiści ze strony osób publicznych. Napędza to przemoc fizyczną na ulicach miast, czego drastyczne przykłady można było obserwować w czasie I Marszu Równości w Białymstoku. Agresja nie ogranicza się już tylko do wyzwisk, rzucanych jaj, butelek i kamieni, ale przybiera także skrajne formy, jak próba przeprowadzenia zamachu bombowego podczas II Marszu Równości w Lublinie. Koalicja ma na celu wzmacnianie osób aktywistycznych, zapewnienie im opieki prawnej i wsparcia psychologicznego, a także specjalistycznych szkoleń, które będą podnosić ich kompetencje w walce o lepsze jutro i równość w Polsce!

Performatywność w Lublinie

Kolejne Spotkanie Regionalne odbyło się w dniach 23-24.10.2021 w Lublinie. Wzięły w nim udział osoby przedstawicielskie Marszu Równości Rzeszowie, Marszu Równości w Częstochowie, Marszu Równości Słubice/Frankfurt, Lambdy Warszawa i Fundacji Wolontariat Równości, a gospodarzami było stowarzyszenie Marsz Równości w Lublinie. Spotkanie odbyło się przy okazji Marszu Równości i wydarzeń jemu towarzyszących, w Galerii Labirynt, a więc osoby aktywistyczne rozpoczęły dyskusję od tematu queerowych artystów oraz elementów kultury queer na wystawach i wydarzeniach Galerii Labirynt. W debacie pojawiły się również takie wątki jak queerowe postaci w filmie oraz wokaliści i utwory muzyczne znaczące w kulturze queer.
Oprócz samej dyskusji, osoby aktywistyczne miały również okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy Kraksy „Duma” w Piwnicy Labiryntu oraz Afterparty, na którym zaprezentowały się wspaniałe osoby performerskie: Kraksa, Henrishia Absurd, Lelita Petit oraz tancerki z Kiki House of Army.

Spotkanie Regionalne we Wrocławiu

W weekend 6-7 listopada we Wrocławiu odbyło się spotkanie integracyjno-szkoleniowe osób z Koalicji Miast Maszerujących. W spotkaniu wzięły także udział osoby, które dopiero planują działania na rzecz osób LGBT+ w swoich miastach. Wieczorem w sobotę 6 listopada wspólnie wybraliśmy się na spektakl „Cholernie mocna miłość” do Teatru Muzycznego Capitol. Spektakl został zaproszony do Wrocławia przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Po integracyjnej sobotniej części w niedzielę 7 listopada odbyła się warsztat prowadzony przez Piotra Buśko, aktywistę ze stowarzyszenia Kultura Równości. Warsztat dotyczył sieciowania i prowadzenia działań w regionie. Piotr jest także drag queen – opowiadał o tym, dlaczego na marszach i paradach równości maszerują drag queens i kings oraz o tym jaka jest rola drag artystów i artystek w społeczności osób LGBT+. W spotkaniu wzięły udział osoby z Wrocławia, Legnicy, Zielonej Góry, Kalisza i Gorzowa Wielkopolskiego.

Protest w Krakowie

29 października w Krakowie odbyła się demonstracja „Nie oddamy dumy i koloru”, w reakcji na dalsze procedowanie w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy „Stop LGBT”. W trakcie demonstracji głos zabrali i zabrały przedstawicielki organizacji i inicjatyw, organizujących Marsze Równości z Krakowa, Nowego Sącza, Gdańska, Rzeszowa, Koszalina, członkowie Koalicji Miast Maszerujących na Rzecz Równości Osób LGBT, o powstaniu której także podczas demonstracji poinformowano obecne osoby.

W wydarzeniu udział wzięło kilkaset osób, było pokazywane na żywo w mediach głównego nurtu oraz opisywane w lokalnych. Po demonstracji odbyło się krótkie spotkanie / szkolenie, dotyczące bezpieczeństwa oraz rozwiązywania sytuacji kryzysowych podczas demonstracji. Udział w nim wzięły dodatkowo osoby z Opola oraz Olsztyna. 

 

 

 

 

 

więcej na www.miastamaszerujace.pl